Bitcoin Nasıl Kullanılır Ne İşe Yarar?

Bitcoin Nasıl Kullanılır Ne İşe Yarar?

Son dönemde finans dünyasında adını sıkça duyduğunuz bitcoin nedir, bitcoin nasıl çalışır konusunu anlatmaya çalıştık.

Bitcoin merkezi bir otoriteye, merkezi bir kuruluşa bağlı olmayan internet üzerinde kullanılabilen sanal para birimidir. İnternet kullanıcıları arasında hizmet veya herhangi bir ürün alırken ödemeleri bitcoin vasıtasıyla gerçekleştirebilirler. Bu anlamda bitcoini biz bir çeşit para birimi olarak da lanse edebiliriz.

Bitcoinin özellikle bir algoritması vardır. Alan kişi çeşitli şifreleme yöntemleri ile bu aldığı hizmet yada ürün karşılığında bu sanal para birimini göndermektedir. Burada şifreleme uygulanmasının sebebi sınırlı sayıda olmasından kaynaklanmaktadır.  Bizler aslında bitcoine sanal cüzdan olarak da tanımlıyoruz. Bu sanal cüzdan çeşitli şifreleme methodları ile kullanımınız için durmaktadır. Bitcoin ile ödeme ya da alışveriş yapmak için karşı tarafın bitcoin ile ödeme kabul etmesi gerekmektedir.

Bitcoin kullanmanın avantajlarından bir tanesi bu para birimini kullanırken gizli kalabilmenizdir. Bitcoin ile ödeme yaparken herhangi bir banka eft-havale gibi bir işlem olmadığı için takip edilemez ve kimliğinize ulaşılamaz.  Bu sebeplerden ötürü kara parayı aklayan birçok kişi tarafından tercih edilmektedir.

Bitcoin kullanmanın en önemli dezavantajı ise bu ödeme biriminin herhangi bir saldırı, şifre çalınması ya da benzeri bir sebeple başka şahısların eline geçmesi durumunda muhatap ve faillere ulaşılması oldukça güçtür. Örneğin ülkemizde böyle bir durum yaşarsanız bu paranın size geri dönüşü oldukça zor olacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir