Çiftçi Nakit İhtiyaç Kredisi

Çiftçi Nakit İhtiyaç Kredisi

Çiftçilere hasat döneminde ödenebilecek şekilde verilen ve zirai faaliyetlerinin finansmanında kullanılabilen, vadesiz hesaba tanımlanmış kredi tipi, çiftçi nakit kredisi olarak ifade edilmektedir. Bu kredi tipi ile çiftçiler hesaplarına tanımlanan limitler dahilinde harcama yapabilmekte, zirai faaliyetlerinde, senet ve çek ödemelerinde hesaplarında para bulunmasa dahi bankalar tarafından ödeme işlemi gerçekleştirilmektedir. Yapılan bu harcamaların geri ödeme işlemleri ise, hasat dönemlerinde gerçekleşmektedir.

Çiftçilerin hasat, gübreleme, ekim, dikim ve sulama ile toplama döneminde karşılaştıkları tüm finansal ihtiyaçlar, bu kredi kapsamında bulunmaktadır.

Çiftçi Nakit Kredisi Kullanmak İçin Gerek Belgeler

Çiftçilere ve tarımsal işlerde uğraşanlara ya da diğer bir ifade ile zirai faaliyet de bulunanlara verilen çiftçi nakit kredisi için istenen belgeler, tüm bankalar tarafından aynı sınıflandırma içerisinde yer almaktadır. Çks yani çiftçi kayıt sistemi belgesi, çiftçilik belgesi, nüfus cüzdan fotokopisi gibi belgeler talep edilen belge cinsleri arasında bulunmaktadır. Bu belgelerin haricinde, bazı bankalar tarafından gerek görülen durumlarda ilave belge istenilmekte ya da teminat talebinde bulunulmaktadır.

En belirgin özellikleri haftanın 7 günü ve günün 24 saati boyunca ATM’ler aracılığı ile tanımlı hesaplar üzerinden kredi kullanım imkanının olmasıdır. Krediye uygulanan faiz dönemleri ise, hasat dönemine göre belirlenmekte ve maksimum 2 dönemi kapsamaktadır. Ayrıca, kredinin kullanıldığı gün kadar faiz işletilmesi de çiftçiye verilen kredinin en büyük özelliklerinden bir tanesi olarak görülmektedir.

Mevduat hesabı olarak bilinen hesaplarda, belirlenen limitler dahilinde kredi imkanı sayesinde fatura ödeme işlemleri dahi yapılabilmektedir. Tamamen çiftçilerin yararına olan bu uygulama, hasat dönemine uygun olarak taksitli veya tek ödemeli seçenekleri ile ön plana çıkmaktadır.

Çiftçi Nakit Kredisi Veren Bankalar

Çiftçilere destek olmak amacı ile ve üretim işlemlerinde gerekli finansmanı sağlamak maksadı ile verilen çiftçi nakit kredisi, ülkemizde faaliyet gösteren büyük bankalar ya da diğer bir ifade ile ulusal bankalar tarafından çiftçilere yansıtılmaktadır.

Bu bankalar arasında Ziraat bankası, Yapıkredi bankası, Denizbank, ING bank ve Finansbank gibi bankalar yer almaktadır. Bahsedildiği üzere tüm bankalarda krediler, vadesiz hesaplara belirli limitler dahilinde aktarılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir