İcralık Olanlara Kredi

Bankalardan kredi çeken ya da kredi kartı alan gerçek ya da tüzel kişiler, bazen zor durumda kalabilir ve borçlarını ödeyemez duruma düşebilir. Özellikle şu anda içinde bulunduğumuz ekonomik durum nedeniyle gerçek ya da tüzel kişililerin bankalara olan borçlarını gecikmeli olarak ödedikleri, kaçınılmaz bir gerçektir. Borçların gecikmeli ödenmesi normal kabul edilir ancak bu borçların hiç ödenmemesi, bir sonraki aşama olan dosyaların avukata iletilmesi aşamasında götürür. Bu aşamadan sonra ise icra gelir. Bankaya olan borçlarınızı 90 günlük yasal süre içinde ödemediyseniz borçlarınız avukatlara devredilir. Bu durumda kredi siciliz bozulur. Bu borçları yine ödeyemezseniz artık bankalar icra yoluyla tahsil etmeyi denerler. İcralık olmanız ise kredi sicillinizin bozulması ve bankalardan 5 yıl boyunca kredi alamamanız anlamına gelir. İcralık olanlara kredi veren bankalar, avukata devrolan ve çeşitli masraflar ile büyüyen borçlarınızı kapatabilmenin tek yoludur. Bu bankalardan nasıl kredi alabileceğinizi açıklayalım;

İcralık olanlara kredi nasıl verilir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi icralık olmak, bankalara olan borçların son tahsil aşamasıdır. Bu aşamaya gelen kadar borçlarınızı ödemeniz halinde siciliniz olumsuz etkilenmez. Ancak icralık olursanız bankalardan 5 yıl boyunca kredi ve kredi kartı almanız oldukça zorlaşacaktır. Çünkü icraya devredilen borçlarınız Merkez Bankası tarafından sicilinize işlenir. 5 yıl dolmasına rağmen bazı bankalar size kredi vermek istemeyebilirler. Bunun nedeni, bankaların büyük bir kısmının geçmiş dönemlere ait olan kredi sicilini görüntüleyebilmesidir.

İcralık olan borçlarınızdan avukat masrafı, dosya masrafı gibi çeşitli masraflar da alınır ve bankaya olan borcunuz avukata devredildiğinde katlanarak artar. Bu borcu ödeyebilmenizin tek yolu ise yine bankalardır. İcraya verilen borçlarınız banka kredileriyse başka bankalardan tekrar kredi almanız zorlaşır. Ancak telefon, elektrik ya da doğalgaz gibi faturalardan ya da başka borçlardan dolayı icralık olduysanız, bankalardan kredi alabilirsiniz.

İcralık olanlara kredi veren bankalar, bazı koşulları taşımanızı isterler. Bu koşullardan ilki her ne kadar kredi siciliniz kötü olsa bile kredi notunuzun yüksek olmasıdır. Kredi notunuz yüksekse, bankalardan kredi almanız kolaylaşır. Kredi notunuzu yükseltmek için bir bankanın kredi kartını düzenli olarak kullanmaya başlayabilir ya da bankalara otomatik ödeme talimatı vererek, bunları en az 6 ay boyunca düzenli ödeyebilirsiniz.

İcralık olduktan sonra bankalardan kredi alabilmeniz için yalnızca kredi notu yeterli değildir. İcralık olan kişilere bankaların güvenleri sarsılacaktır. Başka bir deyişle bankaya çektiğiniz kredini borcunuz ödeyebileceğinizi kanıtlamanız gerekir. Bunun için aylık düzenli bir gelirinizin olması ve bu geliri kanıtlayabiliyor olmanız gerekir.

Aylık geliri olan kişilerin aynı zamanda son altı aylık sigorta priminin de ödeniyor olması gerekir. Banaklar 3 ay ile 6 ay arasında sigorta priminizin ödenip ödenmediğine de bakarlar.

İcralık olan borçlarınız bankalardan kredi almanın bir diğer koşulu da yanınızda bir kefil olmasıdır. Kefil, bankaya olan kredi borcundan sorumlu olan diğer kişidir. Memur ya da emekli bir kefiliniz varsa, icralık olan borçlarınız için kredi almanız kolaylaşır.

Bankalar, kredilerin geri ödenmesinden şüphelendiğinde teminat isterler. İcralık olan borçlarınız için kredi alırken yanınızda bir arsanın ya da evin tapusu olursa, ipotek verebilirsiniz. Bu sayede bankalardan kredi almanız kolaylaşacaktır.

İcralık olanlara kredi veren bankalar hangileridir?

Yukarıdaki şartları taşıyorsanız, bazı bankalardan kredi almanız mümkündür. İcralık olanlara kredi veren bankalar Finansbank, Ziraat Bankası, TEB, İş Bankası, Aktif Bank, Yapı Kredi ve Vakıf Bank olarak sıralanabilir. Yukarıda saymış olduğumuz belgeleri yanınızda götürdüğünüzde, bu bankalardan 100.000 liraya kadar kredi kullanma imkanınız olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir