Kara Listede Miyim Nasıl Öğrenirim?

Kara Listede Miyim Nasıl Öğrenirim?

Banka kredileri günümüzde, pek çok insan tarafından kurtarıcı hale gelmiştir. Krediler anlık olarak borcu olan kişilerin yaşadığı sıkıntıları azaltmaktadır. Ancak, kredi çekilen miktar sonrasında ödenecek borçtan daha az olmaktadır. Faiziyle birlikte banka tarafından geri alınan kredi miktarı kredi çekip kullanmış olan kişileri daha da zor duruma düşürmektedir. Kredi borçlarını ödemekte zorlanan, piyasada kullandığı çek ve senetlerinde sorunlar çıkan tüketiciler, merkez bankası ve kredi kayıt bürosu tarafından tutulan kayıtlarla belirlenmektedir. Bu kayıtlara yeni kişilerin eklenmesiyle kara listedeki kişi sayısı artmaktadır. Kredi çekme işlemi için herhangi bir bankaya başvurduğunuzda, sizin gördüğünüz yalnızca başvuru, onaylanma ve paranın size teslim edilmesi aşamalarıdır.

Oysa bankalar bakımından bu süreç daha farklı işlemektedir. Kredi olanağı sağlayan banka, kredi talebine olumlu yanıt vermeden önce, kara listede olup olmadığınızı araştırmaktadır. Bunun dışında kendisini garantiye almak isteyen banka, çeşitli teminatlar göstermemeniz halinde kredi talebinizi reddedecektir. Bu durumda kredi çekecek kişilerin kara listede yer alıp almadığını bilmesi önem taşımaktadır. Eğer Kara Listede Olup Olmadığımı Nasıl Öğrenebilirim diye merak ediyorsanız, bu yazıyı mutlaka okumalısınız. Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulan kayıtların tüketicilere kapalı olmasına karşın, başvurulan bankalara açık olması sayesinde, kredi alabilme olasılığınızı öğrenmeniz mümkündür.

Kredi çekmek amacıyla başvuracağınız bankaya, kara listede bulunup bulunmadığınızı öğrenmek istediğiniz talebini iletmelisiniz. Bundan sonra banka ve ilgili kurum arasında yapılacak bilgi alışverişi sayesinde, kara listede adınızın yer alıp almadığını öğrenebilirsiniz. Ancak, bu yöndeki talebinizi bankaya iletmemeniz halinde, kara listede olup olmadığınızı öğrenmeniz mümkün olmayabilir. Kredi borcunuzdan, çek veya senetten dolayı oluşan borcunuzdan kaynaklanan, aleyhinize başlatılmış bir takip bulunması halinde ilgili kurumların veri tabanlarında hakkınızda bir takip kaydı açılmaktadır. Bu durumda kara listeye girmiş olursunuz. Bazı durumlarda yanlış kayıtlar söz konusu olabilmektedir. Ancak, son dönemlerde bu tür yanlışlıklara çok nadiren rastlanmaktadır.

Kısacası kara listede olup olmadığınızı anlamak için en kolay yöntem, kredi çekmek için başvurduğunuz bankaya sorgulatmak olacaktır. Asıl önemli olan hangi yöntemle kara listede olup olmadığınızı öğrenmeniz değil, önemli olan elbette liste dışında kalmak ya da kara listeden en kısa zamanda çıkmak olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir