Kara Listeye Kredi

Bankalara olan kredi ve kredi kartı borçlarınızı 90 günlük yasal süre içinde ödemezseniz, kara listeye alınırsınız. Normal şartları altında bankalara olan borçlarınızı ödemeniz gereken süre 2 aydır yani 2 taksit süresidir. Bu süre içinde ödenmeyen borçlar gecikmeye düşer. Gecikme aşamasında bankalar yaptırım uygulamazlar. Ancak 2 taksit dönemini aştığınızda sizi aramaya başlarlar. Bu borçları ödemeniz için 30 gün daha ek süre verirler. Toplamda 90 günlük yasal takip süresini aşarsanız, alacaklarınız avukata devrederler. Bankalara olan borçlarınızın avukata devredilmesi ise kara listeye girmeniz demektir. Başka bir ifade ile yasal takip süreci başlar ve kara listeye alınırsınız. Kara listeye girdiğinizde ise bankalardan kredi ya da kredi kartı almanız imkânsız hale gelir. Ancak bazı bankalar, kara listeye kredi vermektedir. Sizlere bu bankalar ve koşulları hakkında detaylı bilgi sunalım;

Kara listeye kredi nasıl verilir?

Kara listedeyseniz kredi alabilmenizin yolları sicil affını beklemek ya da 5 yılı doldurmaktır. Kara listeye girdiğinizde Merkez Bankası verilerine işlenir ve bu veriler 5 yıl boyunca tüm bankalar tarafından görüntülenebilir. 5 yılın sonunda ise kara listeden çıkarsınız ve bankalar tarafından kredi alabilirsiniz. Ancak bazı bankalar, 5 yıl sonra bile geçmiş ödemeleriniz görüntüleyebildiği için kredi vermek istemeyebilirler.

Kara listedeyken kredi alabilmenizin bir diğer yolu da sicil affıdır. Normalde bankaların kredi sicili bozuk olan yani kara listede olan kişilere kredi vermesi yasaktır ancak devlet bazı dönemlerde sicil affı yapar ve bu afla birlikte bankalara kredi verme imkânı tanır. Sicil affı sayesinde bankalar, isterlerse kara listede olanlara kredi vererek borçlarını kapatma imkânı sunar. Bu af, bankalara olan borçların ödenmesi için çıkarılmaktadır.

Sicil affından yaralanamadıysanız ve henüz 5 yılınız dolmadıysa bankalardan kredi almanız neredeyse imkansızdır. Ancak bazı koşulları yerine getirerek kredi almanız mümkün olabilir.

Bankaların kara listeye kredi verme koşulları nelerdir?

  • Bankalar, kara listeye kredi verirken ilk olarak kredi notunuzu değerlendirir. Kara listede olmanız, kredi notunuzu yükseltmenize engel değildir. Bir bankaya otomatik ödeme talimatı verip bunları düzenli ödeyerek ya da bankalardan birinden kredi kartı aldıktan sonra bunu her ay düzenli olarak kullanarak kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.
  • Kara listedekilere kredi verirken değerlendirilen diğer koşullar ise aylık düzenli bir gelirinizin olması ve sigorta primlerinizin düzenli olarak ödeniyor olmasıdır. Aylık geliriniz varsa, bankalar çekeceğiniz krediyi geri ödeyebileceğinizi düşünecektir. Ayrıca son 6 aylık sigorta priminiz ödenmişse, kredi almanız biraz daha kolaylaşır.
  • Kara listeye alındıysanız ve bankalardan kredi almak istiyorsanız yanınızda bir kefil götürmeniz yararınıza olacaktır. Bu sayede bankaya bir nevi teminat vermiş olursunuz. Ayrıca bir arsa ya da evin tapusunu götürerek de ipotek verebilir ve kredi alma şansınız yükseltebilirsiniz.

Kara listeye alındaysanız, bankalara kredi için başvurmadan önce çok iyi araştırma yapmanız gerekir. Her bankaya internet üzerinden kredi başvurusu yaparsanız olumsuz cevap alırsınız. Bu olumsuzluk diğer bankaların da size kredi vermesini zorlaştıracaktır. Bu nedenle tek bir bankaya başvuru yapmanız gerekir. Unutmamanız gereken bir başka konu ise 100.000 liraya kadar kredi alabileceğinizdir. Aylık gelirinizi doğrultusunda ödeyebileceğiniz taksit tutarını çok iyi belirlemeniz gerekir. Yukarıdaki belgeleri yanınızda götürerek bankaların size kredi vermesini kolaylaştırabilirsiniz.

Kara listeye kredi veren bankalar hangileridir?

Aylık gelir, hizmet dökümü, kefil ve ipotek için tapu gibi belgeleriniz varsa İş Bankası, Vakıf Bank, HSBC, Garanti Bankası, TEB ve Ziraat gibi bankalardan kredi alabilirsiniz. Bu bankaların dışında kredi notunu önemsemeyen ve kara listeye kredi sunan banka Aktif Banktır. 36 aya kadar bu bankadan 30.000 liraya kadar kredi çekebilirsiniz. Bu bankaya başvurularınızı internet üzerinden yapabilir ve paranızı, bankaya gitmeye gerek kalmadan hesabınıza aktarabilirsiniz. Ancak bu bankadan kredi alabilmeniz için aylık gelirinizin olması ve sigorta primlerinizin ödeniyor olması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir