Kredi Kartı Almak ve Güvenliğini Sağlamak

Kredi Kartı Almak ve Güvenliğini Sağlamak

Kredi Kartı Almak ve Güvenliğini Sağlamak

Benim gibi cüzdanında nakit para taşımayı sevmeyen insanların tercih ettiği kredi kartları hayatı çok kolaylaştırıyor. Cüzdanınız da nakit paranız olmasa bile kredi kartınız varsa sanırsınız ki dünyanın en zengini sizsiniz. Tabii kredi kartı almak başka iş, kredi kartı güvenliği sağlamak bambaşka iş. Paranız olmasa bile rahat çarşıya çıkıp alış-veriş yapabileceğinizi bilirsiniz. Kredi kartı size bir güvencedir. Kredi kartıyla alış-veriş yapmak çok hoşunuza gider. Büyük bir şey alacak olsanız nakit parayı bulamazsınız. Hem de esnaf size nakit parayla taksit yapmaz. Çünkü esnaflar da nakit parayla taksit yaptıklarının çoğunu alamaz. Esnaf kredi kartına taksit yapar çünkü muhatap olarak sizi değil bankayı alır. Banka çünkü onun için bir güvencedir. Kredi kartı doğru kullanılmayı bildikten sonra bizler için de çok büyük bir kolaylıktır.

Cüzdanınızda para taşımak sizi korkutabilir. Ama kredi kartı o kadar da korkutmaz. Kredi kartınız çalınsa banka hemen işlemlerinizi durdurabilir. Kredi kartını bütçemize uygun kullanmamız gerekmektedir. Eskiden kredi kartı borcundan dolayı intihar olayları televizyonlardan duyulurdu. Şimdi böyle olaylar pek duyulmuyor. Tüketici artık kredi kartları konusunda bilinçlendi. Ne kadar parası varsa o kadar harcamaya dikkat ediyor. Biraz limiti aşsa telaşa kapılıp, bu ay biraz kendimi kısıtlamalıyım diyebiliyor.

Bu konuda kamu spotlarının daha sık yapılması lazım.  Halkı bilinçlendirme de kamu spotların çok işe yaradığı bir gerçek. Ayrıca kredi kartlarının limitleri de kazancımıza göre olduğu için çok da büyük sıkıntılar yaşamamaktayız. Bankalar bu konuda da gerekli hassasiyeti göstermektedirler.

Kredi Kartı Güvenliği

Hemen hemen herkeste bulunan kredi kartları korunması kolay gibi görünse de korunması en zor bir araçtır. Kredi kartını her bankamatiğe taktığınızda, müşteri hizmetlerini aradığınızda, bankaya gittiğinizde vb. birçok yerlerde bazı uyarılar görür, duyarız. Örneğin şifrenizi banka temsilcimize dahi söylemeyin. Bu onlarcasından sadece biridir. Kredi kartı limit fazlalığı ve para çalması kolay bir araç olduğu için dolandırıcıların en fazla uğradığı adreslerden biridir. Genel olarak da haberlerde duyduğumuz en fazla haberlerden biridir.

 

Kişiden habersiz kredi kartından çekilen nakitler, online işlemlerden yapılan transferler ve daha birçoğu. Bankalar da her ne kadar uyarsa da, güvenlik önlemlerini geliştirse de, haberlerde bunları anlatılmaya çalışılsa da halen insanların bu konularda bilgi sahibi olmadıklarını ve gerekli gereksi her yerde bilgilerini paylaştığı görülmekte.

Peki ya kredi kartlarının güvenliğini nasıl sağlamalıyız? Bu kartların birinci dereceden güvenliğini sahibi sağlamalı. Bu konularda bankalar, polisler her ne kadar çalışsa da tam güvenlik sağlayamazlar. Kişi ilk olarak kredi kartı bilgilerini en yakınından en uzağına kadar kimseyle paylaşmaması gerekir. Çünkü bu dolandırıcılığı yapan en yakınımızdaki bir kişi olabilir.

Başka bir alacağı güvenlik önlemi de limitini düşük tutmak. Yani anlayacağınız 5 bin liralık bir kart taşımaktansa bin lira gibi düşük limitli kartlar taşımalı. Bu her ne kadar hırsızlığın önüne geçmese de çalınacak olan para miktarının azalmasına neden olur.  Sonuç olarak kendi kartınızı en iyi kendiniz korursunuz. Burada saydıklarımız Kredi kartı güvenliği ile ilgili onlarca maddeden sadece birkaçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir