Kredi Notu Yükseltmek İçin Yapılması Gerekenler

Kredi Notu Yükseltmek İçin Yapılması Gerekenler

Hepimiz kredi notu, kredi notu yükseltme gibi terimleri bir yerlerden duymuşuzdur. Büyük bir çoğunluğumuz bankalarla sürekli bir işlem halindeyiz çünkü. Kimimiz ihtiyaçlarımız sebebiyle çekmiş olduğumuz kredi yüzünden, kimimiz fatura ödemeleri ile ilgili, kimimiz de kredi kartımız ya da kartlarımız için. Bankalarda biz değerli müşterileri için, adeta bir karne değerinde olan kredi notu adında, finansal geçmişimizi gösteren bir tablo çıkarmış. Kredi başvuru sırasında referans olarak da karşımıza çıkan kredi notu uygulaması önemli bir unsur. Bu tablo tamamen bizim kişisel işlemlerimiz ile ilgili. Biz nasıl bir müşteriyiz, ödemelerimizi taahhüt ettiğimiz günlerde ödüyor muyuz, fatura ödemelerimiz düzenli mi. İşte bütün bunların olduğu bir karne diyebiliriz kredi notu uygulaması için. Ödemelerimizi düzenli ve zamanın da yapmamız kredi notumuz açısından önemli. Tabiî ki ilerde başka bir bankadan kredi çekmek zorunda kalırsak, referans olarak da işlemlerimizde güvenle ilerleyebileceğimiz anlamına geliyor. Gördüğünüz üzere bankacılıkta her şeyin bir karşılığı var. Nasıl ki ödemelerimizi geciktirdiğimiz de bir faiz tablosu ile karşı karşıya kalıyorsak, ödemelerimizi zamanında yaparsak da bunun karşılığını yüksek bir kredi notu ile alıyoruz.

Kredi notumuz iyiyse ve yükselmesini istiyorsanız, öncelikle bilmeliyiz ki kredi notu birden bire yükselmez. Eğer kredi notu yükseltmek gibi bir isteğiniz var ise önünüzde ilerlemeniz gereken birkaç adım var. İlk adım var olan borçlarınızın tümünü ödemek. Bu borçların içine, çekmiş olduğunuz kredi, kredi kartı borcunuz ve fatura ödeme alışkanlığınız giriyor. İkinci adım ise, düşük limitli bir kredi kartı çıkarıyorsunuz ve karta ait borçlarınızı her ay düzenli bir şekilde ödüyorsunuz. Yalnız burada önemli bir nokta var ki kredi notunuzu yükseltmeniz açısından oldukça mühim, yeni çıkarmış olduğunuz kredi kartınızın borcunu öderken, aylık asgari tutarını değil, tüm borcunu düzenli bir şekilde ödemeniz gerekiyor.

 

Ayrıca borcunuzu hesap kesim tarihinden önce ödemeniz de kredi notu yükseltme isteğinizde önemli bir rol oynayacaktır. Kredi notunuzu yükseltmek için yapacağınız son adım ise düşük limitli bir kredi çekmek ve borcunuzu her ay düzenli bir şekilde ödemek. Böyle emin adımlarla ilerlediğiniz takdirde yüksek bir kredi notu sizi bekliyor olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir