Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme

Kredi notu, bankaların kreşi verirken değerlendirdikleri en önemli veridir. Kredi notunuzun yüksek olması için bankalara olan kredi ve kredi kartı borçlarınızı düzenli ödemiş olmanız gerekir. Aynı zamanda bireysel emeklilik ödemeleri, otomatik ödeme talimatları ve ek kart kullanımı da kredi notunun yükselmesini sağlar. Bankalardan kredi çekmeden önce kredi notunuza bakabilir ve kredi alıp alamayacağınızı öğrenebilirsiniz. Ücretsiz kredi notu öğrenme yöntemleri mevcuttur ancak kredi notu genellikle belirli bir ücret karşılığında öğrenilmektedir.

Ücretsiz kredi notu öğrenme yöntemler nelerdir?

Kredi notunuzun ne kadar olduğunu öğrenmek için Findeks platformunu kullanmanız gerekir. Banaklarla olan ödeme ilişkileriniz Merkez Bankası tarafından kayıt altına alınır. Bu kayıtlar, Kredi Kayıt Bürosu tarafından kontrol edilir. Findeks, dokuz adet banka tarafından oluşturulmuş bir platformdur. Merkez Bankasında toplanan verileriniz Findeks’e gönderilir. Doğal olarak kredi notunuzun sorgulandığı tek yer de Fndeks’tir. Findeks üzerinden kredi notunuzun kaç puan olduğunu öğrenmek için belirli bir ücret ödemeniz gerekir. Ancak bazı yöntemleri kullanarak, kredi notunuzu ücretsiz öğrenebilirsiniz. Bu yöntemleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz;

E-devlet üzerinden ücretsiz kredi notu öğrenme;

Ücretsiz kredi notu öğrenme için tercih edilen ilk yer e-devlet sistemidir. Bu sistemden kredi notunuz sorgulayabilmeniz için öncelikle bir şifreye sahip olmanız gerekir. Bu şifreyi size en yakın PTT şubesine giderek 2 TL karşılığında alabilirsiniz. Şifrenizi zarf ya da SMS kanalıyla almanız mümkündür. Şifrenizi online olarak almak isterseniz de e-devlet sistemine online giriş yöntemlerinden biri ile giriş yapmanız gerekir. Mobil imza, e-imza, kimlik kartı ya da internet bankacılığı gibi yöntemlerden biriyle giriş yaptıktan sonra şifrenizi kendiniz belirleyebilirsiniz.

Sisteme giriş yaptıktan sonra ana sayfada yer alan arama motoruna “risk raporu” yazmanız gerekir. Sorgulamayı yapabileceğiniz link hemen alt kısımda listelenecektir. Bu linke tıklayarak sorgulamanızı gerçekleştirebilirsiniz. İlk etapta kredi notunuzu öğrenebilmeniz için bir başvuru alınır. Cep telefonunuza başvurunuz sonucunda bir şifre gönderilir. Bu şifre ile risk raporunuzu görebilirsiniz. Bu işlemi, ayda bir kez ücretsiz olarak yapabilirsiniz.

Bankalar aracılığıyla ücretsiz kredi notu öğrenme;

Bankalar, kredi notunuzu genellikle ücret karşılığında sorgular bankaların internet sitelerinden sorgulama yaparsanız, hesabınızdan ya da kredi kartınızdan belirli bir miktarda ücret alınacaktır. Bu ücret karşılığında risk raporunuzu ve kredi notunuzu anında öğrenebilirsiniz. Ancak kredi notunuzu ücretsiz olarak öğrenmek isterseniz, müşterisi olduğunuz banka şubesine gitmeniz gerekir. Banka çalışanlarının ücretsiz olarak sorgulama hakları bulunmaktadır. Kendilerine ait olan bir sistemle Findeks üzerinden sorgulama yapabilirler. Ancak bu işlemi her banka yapmayabilir. Bu nedenle müşterisi olduğunuz bankaya başvuru yapmanız gerekir. Müşteri temsilciniz tarafından kredi notunuzun ne kadar olduğunu ücretsiz olarak öğrenebilirsiniz.

Diğer kredi notu sorgulama yöntemleri nelerdir?

Bankaların müşterilerine sunduğu kredi notu öğrenme hizmeti, müşterilerine hızlı hizmet vermek amacını taşımaktadır. Aynı amaçla GSM operatörleri de hizmet sunarlar. GSM operatörlerinin SMS numaralarına kısa mesaj gönderebilir ve kredi notunuzu saniyeler içinde öğrenebilirsiniz. Buna göre;

  • Turkcell kredi notu sorgulama için cep telefonunuzun kısa mesaj bölümüne T.C. kimlik numaranızı ve doğum yılınızı yazdıktan sonra 1122’ye göndermeniz gerekir.
  • Türk Telekom kredi notu sorgulama hizmeti için cep telefonunuzun kısa mesaj bölümüne yine T.C. kimlik numaranız ile birlikte doğum yılınızı, aralarında boşluk bırakarak yazmanız ve 1122’ye mesaj atmanız gerekir.
  • Vodafone kredi notu sorgulama hizmeti için de yine cep telefonunuzun mesajlar kısmına T.C. kimlik numaranızı ve doğum yılınızı yazmanız ve 1122’ye kısa mesaj göndermeniz gerekir.

Operatörler, bu hizmetleri karşılığında 8 TL ile 9 TL arasında değişen bir tutar almaktadır. Bu tutar, telefon hattınıza yansıtılır. Faturanız hat sahipleri de kredi notu sorgulama yapabilir. Gerekli olan tutar, telefona yüklenen TL tutarından düşülecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir