Yapı kredi İpotekli İhtiyaç Kredisi

Yapı Kredi ipotekli ihtiyaç kredisi; insanların sahip oldukları gayrimenkulu ipotek gösterme karşılığında elde edebilecekleri bir kredi türüdür. İpotekli ihtiyaç kredisinin 60 aya kadar uzanan vade seçeneği bulunmaktadır. İpotekli ihtiyaç kredisinin geri ödeme planını oluşturmak, kredi aylık taksit miktarlarını hesaplamak ve kredi masraflarını detaylı bir şekilde incelemek için bizzat Yapı Kredi şubelerinden konuyla alakalı bilgi almak gerekebilir. Yapı Kredi ipotekli ihtiyaç kredisi için gereken belgeler arasında nüfus cüzdanı fotokopisi, gelir belgesi, kişinin son iki aya ait güncel maaş bordrosu, serbest meslek yapanların son vergi levhasının fotokopisi, kira geliriyle geçinenlerin tapu ve kira kontratı fotokopisi, emeklilerin maaş cüzdanlarının fotokopisi yer almaktadır.

Yapı Kredi İpotekli İhtiyaç Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yapı Kredi’ye ipotekli ihtiyaç kredisi başvurusu yapmak isteyenlerin bizzat Yapı Kredi şubesine gitmesi gerekmektedir. İnternet bankacılığı ve diğer başvuru yolları; ipotekli ihtiyaç kredisi söz konusu olduğunda geçerli olmamaktadır. İpotekli kredi çekmek isteyenlerin 18 yaşından büyük olması gerekmektedir. Aylık hane geliri, ipotekli kredi alınması noktasında önem taşımaktadır. Bunun dışında, evin değeri de önemlidir. İpotekli kredi verilmesi konusunda evin değerine bakılarak kredi çıkarılması mümkün olmaktadır. Evini ipotek göstererek Yapı Kredi’den ihtiyaç kredisi almak isteyenlerin evleri, kredi bitene kadar rehin alınmaktadır. Bir başka deyişle, ipotek konulan evin kredi bitene kadar satılması söz konusu değildir.

Yapı Kredi İpotekli İhtiyaç Kredisinin Özellikleri

Yapı Kredi, vereceği ihtiyaç kredisi kapsamında kredi için evi rehin almaktadır. Kredinin geri ödemesinde sorunlar yaşandığında Yapı Kredi’nin eve el koyma hakkı bulunmaktadır. Örneğin, ekspertiz değeri 250 bin TL olan bir ev için 125 bin TL’lik ihtiyaç kredisini Yapı Kredi’den almak mümkün olmaktadır. Yapı Kredi’ye ipotekli ihtiyaç kredisi talebinde bulunanlar, bankanın kendisi hakkında detaylı araştırma yapacağını bilmelidirler. Yüksek miktarlarda ihtiyaç kredisi talep edenlerin ipotek ev dışında birtakım belgeleri de sunması gerekmektedir. İpotekli ihtiyaç kredisi alırken müşteri ve banka arasındaki ilişki belirleyici olmaktadır. Bu ilişkiye göre şartlar ve kredi miktarı farklılık gösterebilir.

Kimler Yapı Kredi İpotekli İhtiyaç Kredisi Alabilir?

Yapı Kredi ipotekli ihtiyaç kredisi almak isteyenlerin uygun şartlara sahip olması beklenmektedir. Daha önceki banka borçlarını zamanında ödemeyen, her bankayla kredi ve kredi kartı ödemesinde sorun yaşayan bir müşterinin bu krediyi alması pek mümkün değildir. Bu tip müşterilere kredi verilirken kefil veya ek bir teminat istenmesi rastlanılabilecek bir gelişmedir. Bunun yanı sıra, düzenli bir geliri olan, bankaya olan borçlarını zamanında ödeyen, emekli veya önceki işlemleri başarılı olan kişilere rahatlıkla bu kredi verilebilir. Yapı Kredi’den ipotekli ihtiyaç kredisi talep edenlerin kredilerine ek olarak masraflar çıkabileceğini unutmaması gerekir. Yapı Kredi, diğer bankalarda olduğu gibi kredinin binde beşi kadar bir miktarı, kredi tahsis ücreti olarak temin etmektedir.

Yapı Kredi İpotekli İhtiyaç Kredisi Genel Bilgiler

Yapı Kredi ipotekli ihtiyaç kredisi almak isteyenlerin bilmesi gereken noktalar arasında güncel faiz oranları gelmektedir. Yapı Kredi’nin 60 ay vadeli ipotekli ihtiyaç kredisi için belirlediği güncel faiz oranı 2,19 olarak görülmektedir. Buna ek olarak, ekspertiz ücreti ise minimum 750 TL, maksimum ise 2000 TL olarak belirlenmiştir. Ekspertiz ücreti; ipoteği söz konusu olan gayrimenkulun konumuna, vasfına ve kapladığı alana göre farklılık göstermektedir. Bunun dışında, ipotek tahsis ücreti 185 TL olarak belirlenmiştir. Yapı Kredi ipotekli ihtiyaç kredisinde faiz oranı; aylık ve vergisiz olarak belirlenmiştir.

Yapı Kredi İpotekli İhtiyaç Kredisi Almak İçin Gereken Özel Durumlar

İpotekli kredi kullanmak isteyenlerin ilk olarak kendi üzerlerine kayıtlı olan ev, araba veya arsa gibi bir mala sahip olması gerekmektedir. Evin, kişinin annesi, babası veya eşinin üzerine olması, genel olarak ipotekli kredi alırken kabul edilmemektedir. İpotek ettirilecek malın kredi almak isteyen kişinin üzerine olması istenir. İpotekli kredi kullanmak isteyenlerin banka başvurusu esnasında yanlarında ipotek ettirecekleri mala ait belgelerle beraber gitmesi istenmektedir. Evi teminat gösterenler için evin değerinin daha yüksek bir oranı kredi için kullanılmaktadır. Arsa veya araba ipoteği söz konusu olduğunda ise verilen kredilerde bu oranın daha düşük olması mümkün olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir