Yıllık Aidat Ödemesiz Kredi Kartları

Yıllık Aidat Ödemesiz Kredi Kartları

Yıllık Aidat Ödemesiz Kredi Kartları

Sunduğu avantajlar nedeni ile oldukça yaygın kullanım alanı bulan kredi kartları kullanım alanlarının genişlemesi ve alışverişlerde sağladığı taksitlendirme seçenekleri sebebi ile de kullanıcılara kolaylık sağlamaktadır. Kredi kartları sahiplerinden bankaların yıllık olarak yaptıkları işlemler ve kart işletim bedeli olarak kart sahiplerinden aldıkları kart aidatları bankalarca kullanıcılardan talep edilmekteydi. Bu kart aidatları yıllık olarak alınan ufak bir ücret olarak görülse de uzun yıllar boyunca kart kullanımına devam edenler için yüksek bir ücret oluşturmaktadır. Kredi kartı kart aidatları bankalara göre farklılık göstermektedir. Ancak artık bazı bankalar kredi kartı kullanımını daha da yaygınlaştırmak ve kendi kredi kartlarının kullanılmasını teşvik etmek amacıyla kredi kartlarından kart aidatı almamaktadır.

Kredi kartlarına kart aidatı almayan bankalar müşteri memnuniyeti için böyle bir politika izlemektedirler. Kredi kartları için kart aidatı almayan bankalar müşterilerin başvuru, kullanma ve kapatma işlemlerinin hiç birinde müşterilerinde her hangi bir ücret talep etmemektedirler. Kredi kartlarına yıllık aidat almayan bankalar sayılacak olursa; Şeker Bank, ING Bank, HCBS, Ak Bank, Garanti Bankası, Yapı Kredi Bankası, Finans Bank, İş Bankası, TEB ve Deniz Bank bu bankalar arasında yer alabilir. Müşterilerinden kart aidatı talep etmeyen banklalar olduğu gibi bu uygulamaya geçecek olan bankalarda mevcuttur. Kredi kartı kart aidatları ile ilgilenen ve bu konuyu gündeminde bulunduran diğer bir kurumda Gümrük ve Ticaret Bakanlığıdır. Kredi kartı kart aidatı almayan bankalarda kart aidatı alınmaması bütün kartlar için geçerli değil sadece bankaların kendi içlerinde belirledikleri kartlarında geçerlidir. Bu uygulama Tüketici Yasası’nda meydana gelen değişiklikten sonra resmiyet kazanmış ve bankalarca uygulanmaya başlanmıştır.

Kart aidatı talep etmeyen bankaların artması bankalar arası rekabeti arttırmış ve bankalar kredi kartlarının kullanımının yaygınlaşması ve daha fazla kişiye hitap etmesi için kart aidatı almamanın yanı sıra çeşitli kampanya ve uygulamalarla müşteri çekmeye çalışmışlardır. Uygun alışveriş faiz oranları, çeşitli taksitlendirme seçenekleri ve anlaşmalı firmalarda yapılan alışverişlerde para puan kampanyaları ile kendilerine daha fazla müşteri sağlamaya çalışmışlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir